15.9 C
Brno
Pátek, 29 března, 2024
- Reklama -časopis
DomůDům a BytJak ošetřit okna po zimě

Jak ošetřit okna po zimě

Mráz a srážky během chladného období prověří trvanlivost našich oken. I když mají jen pár let a vypadají jako nové, neměli byste zanedbat jejich údržbu po zimě. Stačí málo a okno se začne zadrhávat nebo během jarních a letních bouří zatékat.

Základní údržbu okna zvládne i laik a nepotřebuje k ní žádné speciální nářadí. Pokud vaše okno zatím funguje, jak má, postačí vám hadřík, vysavač, olejnička, štětec, šroubovák a imbusový klíč. Pokud jste s oknem již v zimě měli citelný problém, je bezpečnější obrátit se na odborníka. Běžnou údržbu byste měli provádět alespoň jednou za rok, aby nedošlo k vážnějším poruchám.

Mytí a čištění
Myt okna není důležité jen proto, aby vás sousedé nepomlouvali. Při čištění je tedy třeba se zaměřit nejen na skla, ale také na rám a křídla okna. Nejprve štěrbinovou hubicí vysavače vysajte nečistoty ze všech drážek v rámu. Nacházíme tam nejen prach, ale také zbytky malty, barev či tmelů. Saponátová voda a bavlněný hadřík jsou ideální pro vyčištění rámů a okenních křídel. Setřete tak nánosy, které nelze odprášit. Pokud jsou odvodňovací kanálky neprůchozí, vyčistěte je. Brání odtékání vody na vnější parapet a způsobují zatékání oken.

Zkontrolujte kliky
Používáním se šrouby na kličkách uvolňují. Při kontrole tedy pootočte kryt a utáhněte šrouby, které upevňují kliku k rámu. Pokud stará plastová klika praskla, vyměňte ji za kovovou.

Těsnění jsou důležitá
Gumová těsnění nejlépe ošetříte silikonovým olejem nebo glycerinem. To obnoví jejich pružnost, zastaví povrchovou korozi a zabrání netěsnostem. Životnost těsnění je dnes velmi vysoká, může se však stát, že při nesprávně doléhajících oknech se po delší době zdeformují a unaví. Pokud nepomůže promazání, je třeba těsnění vyměnit. Přestože na většině oken je těsnění zasazeno v drážce a lze jej vytáhnout a vložit nové, je důležité konzultovat výběr nového těsnícího profilu s odborníkem, případně svěřit práci do jeho rukou.

Promazat je třeba i kovové části
Pohyblivá místa kování je třeba namazat olejem. Použijte nevysychavý olej na šicí stroje nebo pneumatické nářadí. Třecí plochy ošetřete plastickým mazivem. Vazelínu odolnou proti vodě nanášejte na plochy štětcem, aby se snížil odpor při zavírání. Potom namažte i panty a tvz. nůžku okna, která zajišťuje jejich vyklápění.

Správný přítlak
Pokud okno nelze pohodlně zavřít, aby přiléhalo, je třeba jej nastavit. Pokud přes okna profukuje, na ty bez sloupku upravte excentrem polohu středového upínacího kování. Vtažením západky do rámu zvýšíte přítlak křídel. Upravit lze i přítlak jednotlivých křídel. Povolením excentrů vytvoříte štěrbinu pro mikrovětrání, utažením zvýšíte těsnost. Pokud se okno při dovírání zadrhává, upravte nastavení spodního pantu. Přitažením šroubu zvedněte okenní křídlo o milimetr nahoru. Okno lze nastavit jen tehdy, když se jako nové namontovalo a nastavilo správně. Pokud bylo namontováno nepořádně a nelze jej nastavit, amatér si s ním neporadí. Tehdy je třeba ho odborně posoudit a opravit.

Rada na závěr
Údržbě okna byste měli věnovat čas nejen v každé sezóně, ale také před jeho reklamací. Právě zanedbání průběžné údržby dle pokynů výrobce je častým důvodem k odmítnutí záručního plnění a vyúčtování nákladů na výjezd technika, který provede údržbu či drobné nastavení za vás.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek