15.9 C
Brno
Pátek, 29 března, 2024
- Reklama -časopis
DomůRady a NávodyKrb versus kamna – které je pro vás to pravé?

Krb versus kamna – které je pro vás to pravé?

Krb v interiéru je příjemným a dekorativním prvkem a dnes nad ním můžete uvažovat už iv obytném domě. Záleží jen na vás, jestli chcete ohniště jen na ozdobu, nebo z něj mít i tepelné zisky. Pokud vás v domě či na chalupě kromě barvy obkladů zajímá také výhřevnost vašeho krbu a jeho vliv na vaše zdraví, měli byste se zajímat io jeho vnitřní konstrukci. Prozradíme vám, jaké máte možnosti a co vám mohou poskytnout.

Oldskúlová klasika/ Romantická klasika
Klasický krb se zděným otevřeným ohništěm bez krbové vložky má sice hlubokou tradici, ale slouží spíše k estetickým účelům. Nedodává mnoho tepla, zahřeje jen přísedící v relativní blízkosti, i to jen do doby, než přikládají. Jeho nevýhodou je i to, že ze všech topných těles má největší spotřebu paliva. Přestože klasické krby vypadají jednoduše, staví se obtížněji než typy s vložkami a mnoho firem to ani správně nedokáže.

Krbová vložka je nejjednodušší
Největší oblibě se u nás stále těší horkovzdušný krb. Základem je litinová nebo ocelová krbová vložka, která se obestaví cihlami nebo keramickým obkladem – „kamnami“. Jeho topné schopnosti velmi nepřevyšují předchozí typ, je však poměrně levný a snadno se instaluje. Podobným případem je i horkovzdušná kamna s vložkou. Princip spalování a vytváření tepla v ní je stejný jako v krbu, má však jiný tvar – je obvykle širší a členitější. Všechny tyto modely zahřejí vzduch pomocí rozpálené kovové vložky. Ten pak proudí vzhůru, ke stropu místnosti, a po ochlazení klesá k podlaze. Tak vznikají proudy teplého vzduchu – z toho pochází i jejich označení. Horkovzdušné typy ohnisek vytopí prostor kolem sebe poměrně rychle, teplotní spád mezi stropem a podlahou však bývá často až 20 °C. Jejich uživatelé si zvyknou stěžovat na horký suchý vzduch v oblasti hlavy a současně studené nohy. Mají poměrně vysokou spotřebu dřeva, asi 4 – 5 kg za hodinu a přikládat je třeba v intervalu 1 až 2 hodiny.

Sálavá kachlová kamna
Kachlová akumulační kamna hospodaří s teplem ohně úplně jinak. Její vnitřek je z cihel nebo šamotek, plášť tvoří keramické nebo omítací kamna. Takové materiály šíří teplo sáláním. Tepelné záření sálavého tepla vytváří v interiéru relativně nízkou teplotu, nevznikají však zvýšené pohyby vzduchu, teplotní spády zůstávají malé a vlhkost prostředí kolísá kolem optimální hodnoty 30 – 50 %. Vytváří tak příjemnou a zdravou tepelnou pohodu. Sálavé topidla vytápějí místnost, ve které stojí, přídavnými tahy – průduchy, které se však mohou vést i do jiných místností. Jednou kamny tak můžete vyhřát celý obytný objekt. Na rozdíl od horkovzdušných typů zprostředkují v akumulačních tělesech přestup tepla spaliny z ohně. Díky uzavřenému okruhu průduchů je v nich nízká spotřeba paliva, přibližně 10 – 12 kg za 12 hodin, a přikládat stačí dvakrát za den. Sálavá roštová i bezroštová kamna mají většinou zaoblený a členitý tvar.

Všechno nebo nic
Pokud se nechcete vzdát ani jedné z výhod různých druhů tepla, můžete mít obojí. Horkovzdušné a sálavé teplo se totiž dá také kombinovat. Mistr kamna to docílí předělením vnitra kamen na dvě části. Přední část s krbovým ohništěm je horkovzdušná, spaliny se však neodvedou do komína, ale procházejí tahy a vytvářejí sálavé teplo. Speciálním případem je kamna hypokaustová. Pracuje na principu teplého vzduchu vznikajícího v kovové vložce, ale na rozdíl od horkovzdušné ho nevypouští, ale jím omílí vnitřní stěny kachlic nebo cihel, čímž je zahřeje. Tak se jí teplo může dostat i do jiných místností.

Oheň i na vodu? Proč ne?
K otevřenému ohništi lze připojit také teplovodní výměník. Pomocí něj se může 40 – 70 % tepelné energie předat teplovodnímu systému. Podle toho, jakým způsobem tento systém odborník naprojektuje, může vyhřátá voda buď proudit do topných těles, radiátorů, nebo připravovat teplou užitkovou vodu.

Krb i do bytu
Pokud byste chtěli mít krb jen pro příjemný pocit a nechcete se trápit komínem, spalinami a nošením dřeva, můžete si pořídit elegantní bezkomínový krb. Kvalitní modely již dnes nabízí také slovenské firmy. Dají se zabudovat, postavit na podlahu nebo jednoduše zavěsit na zeď. Je to možné také díky jejich nízké hmotnosti – váží přibližně 5 až 50 kg. Poskytují nejen vizuální potěšení, jejich topné těleso má výkon 2 – 3 kW a bývá řízeno termostatem. Zatímco u klasických krbů odchází značná část tepla komínem, u těchto speciálních modelů zůstává 100% vytvořené energie v místnosti. Oblíbeným palivem je bio – alkohol, ale naleznete také typy na propan, zemní plyn či elektřinu. Bezkomínové krby se bez problémů dají instalovat do kterékoli místnosti, po čase je můžete podle přání přemístit a jejich ceny jsou v porovnání s těmi klasickými podstatně nižší.

Spotřeba bio-alkoholu
V krbu hoří 1 litr bio-alkoholu přibližně 3 – 6 hodin (v závislosti na typu a nastavení hořáku). Cena za 1 litr se pohybuje v rozmezí 3,3 – 4 €. Při optimálním nastavení hořáku by vás tedy hodina hoření měla stát pouhých 0,52 €.

zeny
Předchozí článek
Další článek

Mohlo by Vás zajímat

PR článek