15.1 C
Brno
Čtvrtek, 28 března, 2024
- Reklama -časopis
DomůDům a BytPodlahové vytápění - teplovodní nebo elektrické?

Podlahové vytápění – teplovodní nebo elektrické?

Jak vybrat? Je třeba zvážit, které lépe vyhovuje podmínkám vašeho interiéru.

Výhody podlahového vytápění již jistě znáte. Pokud vás toto téma zaujalo, pravděpodobně ho ještě nemáte, ale uvažujete nad ním. Podlahové vytápění znamená komfort, pohodu a svobodu oblékání, hlavně ponožek. Zbývá však vyřešit otázku – jaké a kam?

Proč elektřina
K vyhřívání podlahy pomocí elektrické energie se používají odporové kabely nebo rohože, které jsou napojeny na elektrickou síť. K přeměně elektrické energie na tepelnou dochází v odporovém topném jádru kabelu, tím je ohříván a následně i vrstvy nad ním, které zase předávají teplo vzduchu, stěnám a stropu místnosti. Montáž elektrického podlahového vytápění je jednodušší, protože nevyžaduje připojení na teplovodní zdroj tepla. Proto je tento typ podlahovky vhodný do bytových domů s centrálním vytápěním nebo do budov, kde není zaveden plyn.

Kdy jsou ceny přijatelné
Elektrické podlahové vytápění lze snadno a velmi přesně regulovat, vyžaduje nižší investiční náklady než teplovodní systém a nepracuje s centrálním zdrojem tepla. Jelikož elektrická energie jako zdroj tepla je dražší než zemní plyn, provozní náklady stále překračují účty za plyn o 30 až 50 %, takže pro dosažení ideálního poměru cena/výkon je lepší instalovat jej na menší plochy, například do koupelny nebo na oddechová místa. Elektrické kabely vyžadují k instalaci nižší tloušťku topné vrstvy pod podlahou, jejich akumulace tepla je však menší. Znamená to, že podlaha vyhřátá pomocí elektřiny neudrží teplo tak dlouho jako podlahová konstrukce s teplovodním vytápěním. Vytápěná podlaha je konstruována jako plovoucí betonová deska s topnými kabely, která je od podkladu oddělena vrstvou tepelné izolace. Při instalaci je třeba počítat s celkovou tloušťkou 10 až 15 cm. Pro podlahy, u kterých se vyžaduje malá konstrukční výška, jsou vhodné elektrické rohože, které se ukládají na beton nebo starou podlahu a zvýší ji přibližně o 1,5 – 2 cm. Rychleji vyhřeje místnost, ale nemá dlouhou setrvačnost. Elektrické podlahové vytápění je samozřejmě výhodné iv případě, kdy teplou vodu v domácnosti připravuje elektrický ohřívač. Tehdy můžete mít nárok na zvýhodněnou sazbu za odběr elektřiny a náklady se snižují.

K plynovému kotli teplovodní
Pokud domácnost zásobuje teplem plynový kotel a ne elektrický, je výhodnější zvolit teplovodní podlahové vytápění, které využívá k vytápění teplou vodu. Jeho základním článkem jsou trubky – je důležité, aby byly z kvalitního materiálu a odolné vůči pronikání kyslíku do topné vody. K tomuto účelu se doporučuje polybuten, který dnes představuje nejvyspělejší materiál. Průměr trubky by měl být kolem 15 mm. Teplovodní podlahové vytápění lze instalovat mokrým nebo suchým způsobem. Při mokrém způsobu se topné trubky zakryjí potěrem z betonu nebo anhydridu. Velice praktické je použít při instalaci systémovou desku z tvarovaného polystyrenu, která přesně fixuje polohu topných trubek a chrání je před poškozením hlavně při nanášení potěru. Při mokrém systému, který tvoří potěr, topná a izolační vrstva, má celá vrstva tloušťku 10 až 15 centimetrů, s ní je třeba počítat při návrhu světlé výšky místnosti. Na rozdíl od něj suchý systém vyžaduje celkovou tloušťku vrstvy přibližně 11 až 12 cm. Je vhodný při potřebě nízké skladby podlahy nebo do prostor, ve kterých nelze zatížit konstrukci betonovým potěrem.

Na co si dát pozor při teplovodním vytápění
Výhodou teplovodního vytápění je možnost připojení systému na energii z obnovitelných zdrojů, jako jsou teplovodní krby, kotle na dřevo, tepelná čerpadla nebo solární kolektory. Při nastavení nízkoteplotního režimu je podlahové vytápění maximálně hospodárné, oproti radiátorům lze takto ušetřit až 30 % běžných nákladů. Je třeba věnovat velkou pozornost materiálu trubek, při použití nevhodného materiálu dochází k jejich zanášení, které může mít v krajním případě za následek zneprůchodnění a ucpání trubek, potřebu rozbití podlahy a její výměnu. Proto důvěřujte polybutenu. Ze všech dostupných materiálů má nejdelší životnost a vytváří bariéru proti přestupu vzdušného kyslíku do topné vody. Tím brání vzniku koroze a vytváření nepříjemných usazenin a kalů v celé soustavě. U teplovodního systému lze plynule měnit výkon vytápění dle požadavků, renomovaní výrobci nabízejí i univerzální ovládací modul, který řídí nejen kotel, ale také solární systém s doplňkovým solárním modulem.

Orientační ceny podlahového vytápění
Teplovodní podlahové vytápění … od 28 EUR / m2 s DPH (bez montáže a potěrů)

Elektrické podlahové vytápění … od 500 Kč/ m2 s DPH (bez montáže, v ceně je i termostat)

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek