6.8 C
Brno
Sobota, 1 dubna, 2023
- Reklama -časopis
DomůDům a BytPři výběru bytu se přesvědčte, zda nemá problémy s hlukem

Při výběru bytu se přesvědčte, zda nemá problémy s hlukem

Při koupi nebo pronájmu bytu je třeba prověřit více parametrů, nadměrné pronikání hluku od sousedů nebo ze společných prostor je jedním z faktorů, které znepříjemňují bydlení nejvíce. Jak jim můžete předejít?

Projekty bytových domů ve velké většině splňují požadavky norem na vyhovující akustické parametry, které jsou nezbytné také pro úspěšnou kolaudaci budovy. Často se však stává, že stavební materiály vyhovující hodnoty dosahují jen při měření ve zkušební laboratoři. V bytovém domě mohou totiž jejich zvukově – izolační vlastnosti ovlivnit i akustické mosty – konstrukční vady, netěsnosti, nekvalita provedení nebo jiné defekty. Zda je neprůzvučnost stěn, stropů a podlah vyhovující, zjistí odborné akustické měření, finální ověření akustických vlastností je však možné až po úplném dokončení stavby, včetně dveří a podlah. Zejména u bytů v novostavbách je tedy třeba si včas všimnout několika detailů.

Hledejte zvukové mosty
V domech, kde si lidé stěžují na nadměrnou hlučnost, nejsou většinou dodrženy zásady napojení a odizolování jednotlivých konstrukcí již v procesu stavby. Podlaha by měla být izolována od zdí proužkem akustické izolace, obklady stěn má dělit od podlahy pružný tmel, izolační pásek vyžadují i ​​napojení schodišť na zdi a stěn na stropy. Akusticky dělící stěny mezi byty musí být provedeny velmi precizně, vyžadují vyplnění spár a omítky přesně podle požadavku výrobce stavebního materiálu, jinak nejsou splněny akustické parametry. Důvodem pro problémy s hlukem může být i nesprávné umístění elektrických zásuvek – nacházejí-li se na stejném místě, z obou stran stěny, často tvoří zvukový most.

Vezměte si na pomoc odborníky
Pokud kupujete byt v novostavbě, která se teprve staví, zkontrolujte, jak má provedeny akustické konstrukce. Nechte si předložit projekt a vezměte s sebou odborníka, aby zkontroloval zásadní věci. U domu nebo bytu, které jsou ještě v záruce, si vyžádejte výsledek akustického měření alespoň pro zásadní konstrukce. U starších nemovitostí je dobré nechat si změřit akustiku certifikovaným akustikem.

Všímejte si dispozičního řešení
Problémem bývá i nesprávné dispoziční uspořádání místností. Často se setkáváme se situací, kdy jsou obytné místnosti, zejména ložnice umístěné v přímém kontaktu s koupelnou, případně kuchyní sousedního bytu. A kuchyňské linky jsou instalovány přímo na zeď, za kterou někdo spí. V oddechové zóně bytu sousedící s instalační šachtou nebo rozvody potrubí běžná stěna k udržení akustické pohody nepostačí.

Nezasahujte do konstrukcí
Někdy se stává, že majitelé nových bytů nejsou upozorněni na fakt, že do některých konstrukcí nelze provádět jakékoli zásahy typu nových rozvodů elektroinstalace, kotvení polic, skříní nebo vysekávání otvorů pro potrubí, které snižují akustické vlastnosti konstrukcí. Mohou tak způsobit narušení akustické pohody sobě i sousedům. Tyto informace by měly být uvedeny v manuálu pro užívání bytu a při jejich porušení nelze tyto vady reklamovat.

Dodatečná řešení
V současnosti se stavbaři často setkávají s požadavkem dodatečné zvukové izolace ve starších bytech, ale i novostavbách. Nejčastěji k zamezení pronikání hluku pomáhá předsazená stěna ze sádrokartonu nebo stropní podhledy vyplněné minerální izolací, podlahu vylepší zvuková izolace uložená na plovoucí podlahové krytině a betonovém potěru oddělená od stěn dilatačním okrajovým páskem.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek